Skręt włosów a naturalne olejki – jak dbać o fale, loki i sprężynki?

Czy wiesz, że włosy są jak odcisk linii papilarnych?
Unikalne, niepowtarzalne, inne u każdego człowieka.
Dlatego niezmiernie trudno jest nam czasem dobrać im odpowiednią pielęgnację.
Kosmetyk, który świetnie zadziałał na włosy twojej przyjaciółki, niekoniecznie tak samo obejdzie się z twoimi włosami.
Najważniejszą rzeczą jest uważnie je obserwować i określić ich rodzaj oraz porowatość.
Tylko wówczas uda ci się dobrać odpowiednią pielęgnację do twoich pukli.
Poniższy artykuł prezentuje podział włosów ze względu na ich skręt i opisuje, jak dbać o określony rodzaj.
naturalne-olejki.jpg

PODZIAŁ WŁOSÓW ZE WZGLĘDU NA ICH SKRĘT

1. WŁOSY PROSTE

Ten typ włosów – w odróżnieniu od falowanych pukli – jest całkiem pozbawiony skrętu. Włosy proste nie falują się i w zasadzie bardzo ciężko nadać im skręt nawet podczas stylizacji (po krótkim czasie wracają one do swojego „pierwotnego stanu”).

Takie włosy mogą być zarówno cienkie i proste, miękkie i jednocześnie oklapnięte. Nie są bardzo sztywne i przy niejakim wysiłku można nadać im skręt lub dowolnie uformować. Jest to jednak proces czasochłonny, a stylizacja nie przetrwa wielu godzin.

Innym typem włosów prostych są grube i ciężkie pasma, które w zasadzie w ogóle nie poddają się stylizacji, są sztywne, a wszelkie produkty do układania włosów tylko je niepotrzebnie obciążają.

Stylizacja i pielęgnacja prostych włosów:

W przypadku prostych włosów świetnie nadadzą się produkty, które zwiększają objętość pukli. Zwłaszcza włosy grube mają tendencje do utraty objętości i przy nieodpowiedniej pielęgnacji stają się przyklapnięte. Najlepiej sięgać po delikatne pianki lub płyny oraz wybierać olejki, które nie obciążą włosów np. kokosowy, babassu i palmowy. Do utrwalenia fryzury warto sięgnąć po lakier, który jest mocny, ale jednocześnie nie obciąża włosów.

Jeśli masz włosy proste, ale niezbyt grube oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem są one średniporowate. Sięgnij zatem po olej arganowy, makadamia, awokado lub sezamowy.

2. FALE

Jest t najpopularniejszy typ włosów. Trzeba mieć świadomość, ze włosy falowane występują w kilku „odmianach” (w zależności od stopnia pofalowania pukli).

W tej grupie znajdą się więc włosy lekko pofalowane, które łatwo jest ułożyć i spokojnie dadzą się wyprostować – są one najczęściej mocno pofalowane, ale dosyć miękkie oraz cienkie.

Kolejnym typem falowanych pukli jest ten, który posiadają panie o grubych włosach: kosmyki są nieco sztywniejsze i trudniej je ułożyć, ale mimo to znacznie się falują. Takie włosy są stosunkowo ciężkie, więc ich fale są delikatniejsze.

Stylizacja i pielęgnacja falowanych włosów:

Jeśli włosy falowane są delikatne i cienkie, warto inwestować w produkty nadające im objętość. Aby podkreślić ich skręt, dobrze jest wybrać lekką piankę i suszyć je za pomocą dyfuzora. Aby je wyprostować, nie ma potrzeby sięgać po prostownicę: wystarczy odrobina pianki i duża, okrągła szczotka. Takie włosy mają najczęściej średnią lub wysoką porowatość. Warto jest dobrać pasujący do nich olejek pielęgnacyjny i kondycjonować je za pomocą oleju, aby nie napuszyły się. Naturalne olejki wydobywają blask włosów i podkreślają ich naturalne piękno.

Grube, ciężkie fale mogą wymagać już nieco mocniejszych środków do prostowania. Aby podkreślić ich skręt, można sięgać po mocniejsze produkty. Należy pamiętać, aby tego typu włosów nie czesać na sucho, gdyż można je napuszyć. Dobrze jest najpierw nałożyć odżywkę lub lotion, a następnie je szczotkować. Grube włosy mają najczęściej niską porowatość. Warto odżywiać je regularnie za pomocą oleju kokosowego, babassu lub palmowego.

3. LOKI

Włosy kręcone, zamiast – jak w przypadku falowanych włosów – układać się w literę S, tworzą na głowie zjawiskowe sprężynki. Wśród nich występuje również pewien podział. Do włosów kręconych zaliczyć bowiem można pukle o dużym luźnym skręcie, najbardziej widocznym (i najładniej wyglądającym) na długich, zdrowych włosach. Tradycyjny, czyli najbardziej powszechny wygląd włosów kręconych to włosy, które kręcąc się, tworzą w miarę ciasne loki, o średnicy około 2 – 3 cm lub nieco mniejszej. Najbardziej „ekstremalną” – bo najcięższa do ujarzmienia jest forma drobnych loczków. Kręcone włosy są bardziej wymagające. Bywają bardziej suche niż proste lub falowane, częściej się puszą, trudno je rozczesać.

Stylizacja i pielęgnacja loków:

Loki nie dają się niestety łatwo ujarzmiać. W ich przypadku sprawdzają się mocniejsze żele do włosów oraz specjalnie dobrane kremy do stylizacji loków. Dobrze sprawdzą się odżywki bez spłukiwania i naturalne olejki. Najlepiej wybierać geste olejki przeznaczone do włosów średnioporowatych lub wysokoporowatych. Im bardziej przesuszone są loki, tym wyższa będzie ich porowatość. Średnioporowate włosy polubią olej awokado, arganowy i makadamia, zaś wysokoporowate powinny być pielęgnowane za pomocą olejku winogronowego, słonecznikowego, lnianego, kukurydzianego.

Kręcone włosy wymagają sporej dawki nawilżenia, które zapewnią im właśnie naturalne olejki.

4. SPRĘŻYNKI

To włosy bardzo mocno skręcone, których niestety nie da się wyprostować bez specjalistycznych zabiegów fryzjerskich. Najczęściej taki zabieg bardzo silnie je obciąża i dewastuje. Ten rodzaj włosów jest najbardziej suchy ze wszystkich typów, a ich pielęgnacja musi być bardzo intensywna i nastawiona na nawilżanie. Włosy typu „sprężynki” potrzebują dużej dawki emolientów.

Stylizacja i pielęgnacja sprężynek:

W przypadku takich włosów stylizacja jest określeniem na wyrost. Sprężynki wymagają bowiem nie tyle prostowania u układania, ile intensywnego odżywiania. Głęboką regenerację, ochronę i odżywienie zapewnią im olejki i maski do włosów (najlepiej również łączone z naturalnymi olejami). Mogą one być używane bardzo często, gdyż sprężynki i włosy typu afro… nigdy nie mają dość. Do pielęgnacji takich włosów warto wybrać gęste oleje, np. olej rycynowy, lub wszystkie przeznaczone włosom o niskiej porowatości (olej winogronowy, z czarnuszki, słonecznikowy, kukurydziany, lniany).

Za pomocą naturalnych olejków wykonuje się tzw olejowanie włosów. Jest to zabieg wymagający nałożenia odpowiedni dobranego olejku na włosy i skórę głowy (włosy mogą być zarówno suche, jak i wilgotne) i trzymania go przez określony czas na włosach. Najkrócej – godzinę, najdłużej – całą noc. Im bardziej suche włosy, tym dłuższego olejowania potrzebują. Olej należy zmyć z włosów po skończonym olejowaniu. Na co dzień można zastosować „łagodniejszą” formę olejowania włosów, czyli nałożyć olejek na same włosy (wilgotne lub suche) od połowy ich długości (mniej więcej od linii uszu). Nie należy go spłukiwać. Olejek będzie odżywiał i zabezpieczy nasze pukle aż do następnego mycia. Idealnym rozwiązaniem jest również nakładania olejku na same końce włosów – nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Zadziała on na włosy niczym serum wzmacniające tą najwrażliwszą i najbardziej podatną na zniszczenia partię włosów.