Wszystko o olejowaniu włosów
Olejowanie włosów – co to takiego?
To zapewne pierwsze, dosyć oczywiste pytanie, które przychodzi do głowy osobom stykającym się pierwszy raz z tematem olejowania włosów.
CZYM JEST OLEJOWANIE WŁOSÓW?
Ogólnie rzecz ujmując – jest to po prostu nakładanie naturalnego olejku na włosy oraz skórę głowy. Do olejowania nie stosujemy oczywiście olejków z kuchni – tych, używanych do smażenia potraw. Olejek na włosy powinien być nierafinowany i tłoczony na zimno – wówczas nie traci swoich drogocennych właściwości, witamin i minerałów.
Olejowanie włosów przebiega na takiej samej zasadzie jak aplikacja balsamu lub maseczki do włosów.
Różnica polega na dwóch rzeczach:
Po pierwsze: na rodzaju nakładanej na głowę substancji (zamiast balsamu lub maseczki do włosów stosuje się bowiem naturalny olejek, wytłoczony z nasion lub owoców).
Po drugie: na tym, że maska do włosów działa wyłącznie na łodygi włosów, zaś olejek działa zarówno na włosy, jak i na skórę głowy i cebulki włosowe. To na skórę głowy powinno się przede wszystkim nakładać olejek.
JAK OLEJOWAĆ WŁOSY?
Oczywiście z głową! Oraz niezaprzeczalnie z olejkiem… Już te dwa aspekty wystarczą, aby olejowanie włosów odniosło sukces. Aby jednak zrobić to jak najlepiej i najskuteczniej, bez niepotrzebnych tłustych plam oleju warto przygotować sobie kilka niezbędnych gadżetów, a zatem:
CO JEST POTRZEBNE DO OLEJOWANIA WŁOSÓW?
1. Ręcznik – którym okryjesz ramiona podczas nakładania olejku na włosy oraz owiniesz nim głowę, gdy nałożysz już olejek na włosy. Pamiętaj, że naturalne olejki lubią ciepło, dlatego po aplikacji warto dodatkowo okryć je…
2. Foliowym czepkiem do farbowania włosów. Taki gadżet przyda się również, jeśli masz zamiar pozostawić olejek na noc na włosach. Zabezpieczy poduszkę przed potłuszczeniem.
3. Pędzelek fryzjerski lub zwykły pędzelek ze sklepu plastycznego. Ułatwi on nakładanie olejku na skórze głowy i włosach. Dzięki niemu równomiernie nałożysz olejek na włosach. Rób to tak, jakbyś farbowała odrosty: rób przedziałki na głowie i nakładaj na nie olejek. Gdy cała skóra głowy pokryje się olejkiem, nałóż go na włosy na całej długości, a następnie wykonaj delikatny masaż głowy, aby pobudzić krążenie i „zmusić” cebulki włosów do pracy.
4. Grzebień o szerokim rozstawie zębów – ułatwi on rozczesywanie włosów pokrytych olejkiem, a dodatkowo wymasuje skórę głowy podczas czesania.
5. Delikatny szampon do włosów. To właśnie nim zmyjesz olejek z włosów. Najlepiej, jeśli jest naturalny, pozbawiony ciężkich silikonów, parabenów i innych komedogennych substancji. Taki szampon nie zakłóci procesów na skórze głowy. Może to być nawet delikatny szampon dla dzieci.
Kiedy już zaopatrzyłaś się w szereg gadżetów pomocnych podczas olejowania włosów, pora poznać…
METODY OLEJOWANIA WŁOSÓW
Metod olejowania włosów jest kilka i każda z nich zadziała z innym natężeniem na twoje kosmyki. Warto poznać je wszystkie, aby po prostu wypróbować, jak działają na twoje włosy. Najlepiej stosować naprzemiennie kilka metod, aby zapewnić włosom kompleksową ochronę i regenerację. Pamiętaj jednak, że w twoim harmonogramie olejowania włosów musi się bezwzględnie znaleźć olejowanie skóry głowy – tylko ono zapewni całkowita regenerację włosów i wzmocni ich cebulki.
1. NOCNE OLEJOWANIE – olejek nakładaj na suche lub zwilżone włosy i (przede wszystkim) skórę głowy. Pozostaw go na włosach przez całą noc, a rano zmyj delikatnym szamponem.
2. OLEJOWANIE GODZINĘ PRZED MYCIEM WŁOSÓW – to skrócona wersja nocnego olejowania. Jeśli nie masz czasu rano umyć włosów, trzymaj olej na kosmykach i skórze głowy krócej. Godzina to absolutne minimum. Po tym czasie umyj włosy delikatnym szamponem.
3. OLEJOWANIE WŁOSÓW NA ODŻYWKĘ
Kilka kropli olejku do włosów możesz dodać do ulubionej maseczki lub odżywki do włosów. Miło, jeśli używasz produktów o naturalnym składzie, pozbawionym SLS, SLES.
4. OLEJOWANIE WŁOSÓW W MISCE – przypomina znane przez nasze baki i prababki moczenie włosów w naparach z ziół. Do miski z wodą (lub mlekiem, sokiem z aloesu, naparem ziołowym itd. dodaj kilka kropli olejku. Zanurz włosy po myciu lub bezpośrednio przed myciem głowy.
5. OLEJOWANIE WŁOSÓW NA MGIEŁKĘ – polega na spryskaniu włosów miksturą z olejków, wody i ziół (może to być wyłącznie przegotowana woda i olejek). Przygotowaną przez siebie mieszankę wlewasz po prostu do pustej buteleczki z rozpylaczem i aplikujesz na włosy zawsze wtedy, gdy chcesz nadać im blasku, kondycjonować je lub nawilżyć.
5. OLEJOWANIE SUCHYCH WŁOSÓW
Takie olejowanie polega na nakładaniu olejku na suche włosy po umyciu i wysuszeniu ich. Olejek nakładaj wyłącznie na włosy, aby nadać im blasku, odżywić i zabezpieczyć przed szkodliwym promieniowaniem UV. Możesz nałożyć olej na włosy od połowy ich długości lub wyłącznie na same końcówki – to zapobiegnie rozdwajaniu się kosmyków.
Pamiętaj również, że podczas stosowania naturalnych olejków niezwykle ważna jest systematyczność. To ona jest kluczem do sukcesu, zapewniającym włosom zdrowy wzrost, dogłębną regenerację i piękny wygląd.