W dzień i w nocy – jak zabezpieczać włosy?

wlosy.jpgOdpowiednia pielęgnacja to nie wszystko. Nawet najlepsza odzywka, balsam, maska czy olejek nie pomoże włosom, jeśli same będziemy zakłócały ich „spokój” upinając w wyszukane fryzury, tapirując, pryskając niezmierzoną ilością lakieru, kręcąc, naciągając za pomocą gumki. Dobór odpowiedniej fryzury pomoże zatem utrzymać włosy w zdrowiu i dobrej kondycji.

W DZIEŃ

W wielu miejscach pracy wciąż jeszcze obowiązuje tzw. zasada derss code, która uniemożliwia pokazywanie się z wyszukaną fryzurą. Najlepszą fryzurą do pracy i na co dzień, która dodatkowo zabezpieczy włosy przed panującym na zewnątrz mrozem, wiatrem lub mocnym słońcem jest luźny, nisko upięty kok. Można go wykonać za pomocą specjalnych szpilek do koków, które nie ścisną go zbyt mocno i nie naciągną włosów, nadwyrężając tym samym ich cebulki. Jeśli w pracy możesz nosić rozpuszczone włosy – spinaj je tylko na drogę, a po dotarciu do miejsca rozczesz i rozpuść.

W ułożeniu włosów i nadaniu im kondycji pomoże kilka kropli olejku nałożonych na suche pukle od połowy ich długości.

Jeśli wychodzisz po pracy na obiad lub randkę, włosy spięte szpilkami do koka dadzą się po pierwsze łatwo rozpuścić, a po drugie nadadzą puklom naturalny, delikatny skręt. Dzięki temu fryzura będzie puszysta i elegancka. Inną opcją, która dodatkowo odbije włosy od nasady, będzie spięcie ich w wysoki kok na czubku głowy. Rozpuszczone pukle zyskają dodatkową objętość.

W NOCY

Jeśli myślisz, że podczas gdy śpisz, włosy mają spokój – bardzo się mylisz. Są one bowiem nieustannie wycierane o poduszkę, przez co zaburza się ich struktura, pukle osłabiają się i mogą stać się łamliwe i nadmiernie wypadać. Tarcie o poduszkę osłabia również łuski włosów, dlatego dobrze jest upinać je na noc.

Można je spleść w luźny warkocz z boku głowy albo dwa niewielkie koczki. Należy przy tym pamiętać, aby nie naciągać włosów zbyt mocno, ponieważ wówczas nadwyrężymy ich cebulki. Spinki do upinania włosów również nie będą dobrym pomysłem, ponieważ mogą najzwyczajniej w świecie kłuć nas w skórę głowy podczas snu. Wiele kobiet używa po prostu bardzo rozciągliwej, pozbawionej metalowych elementów gumki do włosów.

Dobrym pomysłem będzie również zmiana poszewki do spania na taką, która jest wykonana z materiału o gładkiej, subtelniejszej dla włosów strukturze (np. z jedwabiu lub satyny).