Rozjaśnianie i przyciemnianie włosów (domowe płukanki)

rozjasnianie-wlosow.jpgRozjaśnianie włosów kojarzy się z bardzo osłabiającym ich strukturę zabiegiem. Nic bardziej mylnego. Skutecznie rozjaśnić włosy można też w domu. Podobnie jak przyciemnić ich naturalny kolor. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni produkt. Jak to zrobić?

Kobiety o pięknych lokach często pragną mieć proste włosy. Natomiast te, które nie muszą używać prostownicy, ciągnie do lokówki i dyfuzora. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o kolor. Gdyby tak nie było, koloryzacja nie miałaby sensu. Tymczasem jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach fryzjerskich. Rozjaśnianie włosów i ich przyciemnianie można zrobić też w domu. I właśnie o tym jest poniższy artykuł.

Domowe płukanki do włosów

Płukanek używa się po umyciu włosów szamponem i spłukaniu ostatniej z położonych odżywek. Ich zadaniem jest m.in. domknięcie łusek włosów, które mogą otwierać się pod wpływem wyższej temperatury. Dobra płukanka może też zdziałać więcej, wzmocnić włosy lub wpłynąć na ich kolor.

Skuteczność płukanek uzależniona jest jednak od sposobu, w jaki je wykonujemy. Włosy najlepiej płukać nad miską. Wówczas będzie można ją ponownie wykorzystać, kiedy spłynie z włosów. Nie skończy się tak szybko i jedną płukanką można spłukać włosy kilka razy przy jednym podejściu. Każdą płukankę trzeba zakończyć zawinięciem mokrych włosów w ręcznik na około pół godziny i spłukaniem ich ponownie wodą. Dopiero potem można włosy wysuszyć.

Płukanka rozjaśniająca włosy

Za sprawą płukanki można włosy skutecznie rozjaśnić. Najczęściej polecane są płukanki z rumianku, cytryny lub korzenia rabarbaru. Podkreślają kolor blond i rozjaśniają włosy nawet o kilka odcieni. Mogą też rozświetlać włosy i wydobywać ich naturalne refleksy.

Rumiankowa płukanka rozjaśniająca to po prostu kilka torebek herbaty rumiankowe zaparzonych i wystudzonych przed użyciem. Płukanka cytrynowa jest równie prosta w przygotowaniu, bo wystarczy sok z kilku cytryn wycisnąć do wody. Najtrudniej wykonać płukankę z rabarbaru, bo sproszkowany korzeń tej rośliny (rzewień) trzeba zagotować w wodzie i dodać miodu, aby płukanka nie wysuszała włosów. Dopiero tak wystudzoną mieszanką można polewać głowę.

Płukanka przyciemniająca włosy

Zupełnie odwrotne działanie mają płukanki przyciemniające włosy. Z ich pomocą możemy nieco podbić odcień włosów i sprawić, że będą one ciemniejsze. Tak działają płukanki kawowe, z orzechów włoskich, szałwii i pokrzywy. Nie poleca się ich blondynkom, które lubią swój kolor.

Przyciemniająca płukanka kawowa to nic innego jak kilka łyżeczek sypanej kawy zaparzonych we wrzątku (oczywiście bez cukru). Taką przestudzoną kawą można płukać włosy. Podobnie przygotowuje się płukankę ze świeżych łupin orzechów włoskich. Z tym że poszatkowane łupiny gotuje się około dwóch godzin. W przypadku płukanki szałwiowo-pokrzywowej kilka łyżek suszonych ziół zaparza się przez pół godziny i po ostudzeniu również spłukuje nimi włosy.