Skóra głowy jest najczęściej pomijanym elementem pielęgnacji włosów. Owszem, myjemy ją szamponem (nie zawsze odpowiednio dobranym), ale na tym koniec. Odżywka służy nam do nakładania na włosy, z pominięciem zarówno cebulek włosów, jak i skóry na głowie… a przecież to od nich wszystko się zaczyna. Zdrowe, mocne, szybko rosnące włosy są wynikiem dbałości o skórę głowy i cebulki. Dzięki temu nie mamy również problemu z nadmiernym wydzielaniem sebum, zbyt silnym wysuszeniem włosów, ani wypadaniem pukli. Jak odpowiednio zadbać o skórę głowy i czym ją odżywiać, aby zapewnić jej zdrowie a włosom dobrą kondycję, siłę i blask?
1. NIE DRAŻNIJ JEJ
Jest wiele czynników, które mogą podrażnić skórę głowy. Można to zrobić mechanicznie: za pomocą zbyt intensywnego szczotkowania, ostro zakończonymi ząbkami na grzebieniu, albo podczas układania fryzury (ostre wsuwki i spinki). Inną sprawą są źle dobrane kosmetyki powodujące podrażnienia skóry lub rekreacje alergiczne. Staraj się wybierać produkty delikatne, oparte na naturalnych składnikach. Pamiętaj również, ze wiele farb koloryzacyjnych może powodować podrażnienia i dlatego bardzo ważny jest test tolerancji skórne przeprowadzony na zgięciu łokcia lub w innym mało widocznym miejscu na ciele. Oprócz amoniaku z farb zabójczy dla skóry głowy jest alkohol.
Długie stosowanie produktów na bazie tej substancji prowadzi do wysuszenia zarówno włosów, jak i skóry głowy.
2. MASUJ SKÓRĘ GŁOWY
To najlepszy, najszybszy i niewymagający nakładów finansowych zabieg, który można wykonać dla zdrowia skóry i włosów. Nie tylko spowoduje on ukrwienie w tkankach i pobudzi pracę naczyń krwionośnych, ale również dotleni cebulki włosowe, więc zapobiegnie wypadaniu włosów. Jeśli chcesz doczekać się szybkich efektów, masaż należy wykonywać regularnie i codziennie. Nie zajmuje on wiele czasu, to jedynie 5 – 10 minut. Można go wykonywać np. podczas oglądania telewizji lub podczas mycia włosów.
Masaż głowy wykonuje się zawsze czystymi dłońmi i opuszkami palców (trzeba uważać, aby nie podrażnić skóry paznokciami). Zawsze zaczynamy go od linii czoła i stopniowo kierujemy się w stronę karku, ponieważ w taki właśnie sposób ułożone są mięśnie na głowie.
Idealnym zabiegiem, z którym można (a nawet powinno się) połączyć masaż skóry głowy jest olejowanie włosów. Naturalne olejki są substancjami, które świetnie pielęgnują skórę głowy i odżywiają cebulki włosów. Wybrany olejek nakłada się na skórę głowy i kosmyki i wykonuje delikatny, niespieszny masaż. Dzięki temu nie tylko dotlenimy cebulki włosów, ale również umożliwimy olejkowi wnikanie do ich wnętrza. Witaminy, minerały i dobre kwasy tłuszczowe zawarte w olejku będą lepiej absorbowane i silniej odżywią włosy.
3. CZESZ WŁOSY ODPOWIEDNIMI NARZĘDZIAMI
Plastikowy grzebień z gęsto osadzonymi ząbkami nie będzie dobrym pomysłem. Większość szczotek do włosów również przynosi naszym włosom więcej szkody niż pożytku. Wyrywają one włosy, szarpią, stroszą i elektryzują. Jeśli chcesz zapewnić włosom odpowiednią ochronę i nie uszkodzić ich podczas czesania, wybierz takie produkty, które nie uszkodzą włosów, wręcz przeciwnie: wzmocnią je przez masaż skóry głowy. Należą do nich m.in.: szczotka tangle teezer oraz drewniany grzebień z drzewa neem (wybierz ten o szeroko rozstawionych ząbkach, który ułatwi rozczesanie splątanych kosmyków po myciu oraz pomoże równomiernie rozprowadzić odzywkę na włosach).