Na ratunek końcówkom: olejkowo – silikonowe serum do włosów

olejek-na-wlosy.jpgKońcówki włosów nie mają lekkiego życia: gorące temperatury i wysuszające słońce latem kontra suche, dewastujące je powietrze z grzejników zimą. Do tego dochodzą inne „niemiłe przeżycia” typu: gorące powietrze suszarki, prostownica, palenie papierosów, mróz…

Najszybciej niszczeją najbardziej newralgiczne partie włosów, czyli ich końce.

Aby je zabezpieczyć i ochronić potrzeba im wzmożonej pielęgnacji, najlepiej aplikowanej wielokrotnie w ciągu dnia.

Jednym z lepiej działających sposobów jest połączenie olejków, silikonów i nawilżających humektantów w jednym. W tym celu można samodzielnie wykonać serum do włosów i używać go codziennie, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia.

Serum należy przelać do atomizera lub pojemnika ze specjalną pompką, aby ułatwić sobie aplikację.

Serum tworzy się na bazie odpowiednio dobranego naturalnego olejku oraz protein typu: jedwab, kolagen, keratyna. Dopełnienie stanowią substancje nawilżające (tzw. humektanty) np.: ekstrakt z aloesu, miód, kwas hialuronowy.

Jeśli chcesz stosować serum wyłącznie na końcówki dobrze, żeby było one odpowiednio stężone i stosunkowo gęste, więc składniki w nim zawarte powinny być w ilościach 1:1:1. Zmieszaj zatem po łyżce stołowej każdego składniku, np..: olej arganowy, płynny jedwab, aloes.

Jeśli chcesz używać serum jako mgiełki na włosy, składniki dobrze będzie rozrzedzić (np. za pomocą wywaru z ziół: pokrzywy, skrzypu lub rumianku). Wystarczy około 100 – 200 ml naparu. Taką mgiełkę należy przelać do buteleczki z atomizerem i spryskiwać nią włosy od połowy ich długości ze szczególnym uwzględnieniem końcówek.

Ważną kwestią, na którą powinnaś zwrócić uwagę to dobór odpowiedniego olejku naturalnego. Jeśli masz wyjątkowo zniszczone i przesuszone włosy, to prawie na pewno są one wysokiej porowatości. Sięgnij zatem po olej słonecznikowy, rycynowy, z pszenicy lub lniany.

Jeśli Twoje włosy są w miarę zdrowe, ale ich końce zaczynają się przesuszać lub czasem puszą się na skutek wzmożonej wilgotności powietrza, oznacza to, że są średniej porowatości. Do serum powinnaś zatem wybrać olejki typu: arganowy, migdałowy, makadamia, arachidowy, sezamowy, awokado.

Grube, zdrowe niskoporowate włosy również wymagają pielęgnacji i ochrony. Tworząc serum, dodaj do niego olejki: kokosowy, palmowy, babassu.

Wszystkie składniki potrzebne do sporządzenia serum można kupić w drogeriach internetowych lub sklepach eko, a czasem nawet w aptekach.

Uwaga: po umyciu włosów można najpierw zabezpieczyć i odżywić końce nakładając na nie kilka kropli samego olejku, a dopiero potem wzmocnić jego działanie olejkowym serum. Powodzenia!